عوارض بیشتر اعتیاد بر زنان نسبت به مردان
مسائل اجتماعی، مسائل روانی، آگاهی کم، باور اشتباه نسبت به مصرف مواد مخدر، استفاده بیش از حد از مسکن ها و عدم آگاهی نسبت به عوارض آن و تغییرات فرهنگی از عوامل موثر در گرایش زنان به مصرف مواد مخدر است.
ادامه مطلب ...

برای ازدواج دو مورد را جدی بگیرید
سلامانه: آمارها نشان می‌دهند، افرادی که پیش از ازدواج در کلاس‌های مهارت‌آموزی و جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت کرده‌اند حدود ۳۰ درصد از خطر جدایی و طلاق در امان بوده و زندگی آن‌ها شادتر است.
ادامه مطلب ...

سیندرلا در کمین زنان ایرانی
سلامانه: اصطلاح سندروم سیندرلا، اولین بار در سال 1981 میلادی توسط نویسنده‌ای به نام «کولت داولینگ» استفاده شد. او این اصطلاح را در کتابی که درباره استقلال زنان نوشته بود، به کار برد و مدعی شد زنانی که دچار این وضعیت هستند، توانایی ایستادن روی پای خود را ندارند. اما منظور از این وضعیت چیست؟
ادامه مطلب ...

هر روز بیشتر روی شوهرم حساس می‌شوم!
سلامانه: یک سال‌و‌نیم از شروع زندگی مشترک‌مان گذشته و نمی‌دانم چرا هر روز بیشتر روی شوهرم حساس می‌شوم. دوست ندارم با هیچ خانمی صحبت کند، جلوی من اسم خانمی را ببرد یا تلفن خانم‌های همکار یا آشنایان را جواب دهد. شوهر خوب و دل‌پاکی است اما می‌ترسم غرورش کار دستش بدهد و عاشق زن دیگری شود. بابت این احساس، واقعا اذیت هستم، چه کنم؟
ادامه مطلب ...

انتظاراتی که ادامه زندگی زناشویی‌ را تهدید می‌کند
سلامانه: هر آدمی قبل از اینکه ازدواج کند، رویاهایی را از زندگی مشترک در سرش پرورانده است. رویاهایی که این انتظار را در او به وجود می‌آورند که به محض شروع زندگی جدید، جان بگیرند و به واقعیت درآیند. با شروع زندگی جدید و تاهل کم‌کم فرد به نظرش می‌آید که رویاهایش منطقی هستند و اگر به آنها نرسد، ناکام می‌شود. انتظارات غیرواقعی می‌توانند به‌واسطه تربیت خانوادگی، تأثیرپذیری از دوستان و آشنایان، قصه‌هایی که خوانده و شنیده‌ایم یا حتی سبک فیلم‌ها و مجلات رایج در ذهن افراد شکل بگیرند.
ادامه مطلب ...

روابط جنسی و نقش آن در ایجاد رابطه عاطفی
سلامانه: این روزها بیش از گذشته در مورد روابط جنسی و نقش آن در ایجاد و ثبات یک ارتباط یا ازدواج صحبت می‌شود. در نتیجه حساسیت و توجه افراد به این مقوله هم افزایش داشته است. اما به گفته دکتر مهدی سودآوری، روانشناس در مقابل این افزایش حساسیت متاسفانه افزایش اطلاعات و یادگیری اتفاق نیفتاده است. در نتیجه بسیاری از افراد عدم مهارت خود یا عدم شناخت نیازهای خود را به حساب طرف مقابل گذاشته و با دلخوری یا ترک رابطه واکنش نشان می‌دهند.
ادامه مطلب ...

مراقب باشید که ناخودآگاه مجرد نمانید/3 دلیل مجرد ماندن
سلامانه - مرضیه نوروزی: برخی از افراد هر وقت هم که صحبت از ازدواج می‌شود، با قاطعیت عنوان می‌کنند که تمایلی به این امر ندارند. آنها کاملا عمدی مجرد هستند و از این شرایط احساس خوشبختی هم دارند اما یکسری از افراد با آنکه تمایل به ازدواج دارند، ولی هنوز مجرد هستند و از این وضعیت خیلی خوشحال نیستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که میل به ازدواج دارید اما مجردید بهتر است در وهله اول به دنبال جستجوی مشکل در خودتان باشید چرا که دکتر فرشاد نجفی‌پور، روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه معتقد است در اغلب موارد مشکل از خود شماست و نمی‌دانید. از این رو توضیحات این روانشناس را در ادامه مطلب بخوانید که به 3 عاملی که باعث می‌شود نتوانید ازدواج کنید، اشاره کرده‌اند.
ادامه مطلب ...

از شب اول ازدواج واهمه دارید؟!
سلامانه: درباره شب اول زندگی چیزی نمی‌دانم و در این مورد هم با همسرم صحبتی نکرده‌ام. این در شرایطی است که در شرف ازدواج هستم و چند ماه بعد مراسم عروسی‌مان برگزار می‌شود. این مساله مرا نگران كرده و نمی‌دانم چه كار بكنم. لطفا راهنمایی‌ام کنید.
ادامه مطلب ...

از برقراری رابطه زناشویی بیزارید؟!
سلامانه - مرضیه نوروزی: می‌گوید هنوز ازدواج نکرده، از فکر کردن به رابطه جنسی بیزار است و واهمه دارد ولی عاشق بچه‌دار شدن است و با این تضاد فکری که دارد نمی‌داند چه کند! وقتی از او می‌پرسی چرا از این مساله بیزار است و دید منفی‌ای نسبت به آن دارد، دلیل خاصی برایش بیان نمی‌کند. از صحبت طفره می‌رود و بحث دیگری را باز می‌کند.
ادامه مطلب ...

زوج‌ها تا جایی که می‌توانند باید مهارت گفت‌وگوی سازنده را بیاموزند
سلامانه - مرضیه نوروزی: دو نفری كه با هم ازدواج می‌کنند، حتما تفاوت‌هایی با هم دارند. اگر زوجی نتواند درباره این تفاوت‌ها به توافق برسد، قطعا دچار مشکل خواهد شد.
ادامه مطلب ...

12345678910...


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.