سلامت قلب، ارمغان شیر مادر برای نوزادان نارس

چکیده : تغذیه با شیر مادر فواید سلامتی زیادی برای کودکان دارد که از جمله آنها می توان به کاهش خطراتی همچون ابتلا به آسم، ابتلا به چاقی در دوران کودکی، ابتلا به سرطان خون در دوران کودکی، اگزما و عفونت های گوش اشاره کرد...

تعداد بازدید: 1881
نی نی سایت: یافته های این مطالعه خبر خوشی برای والدینی خواهد بود که نوزاد نارس دارند زیرا بسیاری از این نوزادان مشکلاتی در رابطه با تکامل قلب دارند.
براساس مطالعات، این قبیل مشکلات تکاملی در چند ماه اول زندگی بروز می کند و به حفره های قلبی کوچکتر، ضخیم شدن عضله قلب و کاهش کارایی قلب در سال های آتی زندگی منجر می شود.
مطالعه محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس همچنین نشان داده است که تغذیه با شیر مادر فواید سلامتی زیادی برای کودکان دارد که از جمله آنها می توان به کاهش خطراتی همچون ابتلا به آسم، ابتلا به چاقی در دوران کودکی، ابتلا به سرطان خون در دوران کودکی، اگزما و عفونت های گوش اشاره کرد.
دکتر 'آدم لواندووسکی' از مرکز تحقیقات بالینی قلب و عروق در آکسفورد و همکارانش در این مطالعه در پی پاسخ به این پرسش بودند که آیا تغذیه با شیر مادر در بلند مدت فواید سلامتی برای نوزدان نارس دارد یا خیر.
آنها در این مطالعه 102 نفر را که در اوایل تا اواسط دهه 20 سالگی خود قرار داشتند، بررسی کردند. این افراد پیشتر نیز موضوع مطالعه دیگری بودند که وضعیت انها را از ابتدای تولد در ارتباط با تاثیر روش های تغذیه مختلف کودک بر سلامتی ارزیابی کرده بود.
محققان در مطالعه جدید خود متوجه شدند، افرادی که پیش از موعد به دنیا آمده بودند و تنها با شیر مادر تغذیه شده بودند، حجم و عملکرد قلبی بهتری نسبت به افرادی که با شیر خشک تغذیه شده بودند، داشتند.
به گفته محققان، حتی بهترین شیر خشک نوزدان نیز فاقد برخی عوامل رشد، آنزیم ها و آنتی بادی هایی است که شیر مادر به نوزدان در حال رشد ارائه می دهد.
نتایج این مطالعه نشان می دهد، حتی در افرادی که تولد پیش از موعد به صورت اجتناب ناپذیری بر رشد و تکامل آنها تاثیر گذاشته است، تغذیه با شیر مادر می تواند موجب تقویت تکامل قلب شود.


کلید واژگان : شیر مادر، نوزادان نارس، نوزاد
منبع : ninisite.com


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.