غذاهای کوچک برای آدم‌های کوچک

چکیده : غذایی که به کودکتان می‌دهید و روش ارائه غذا به او، باعث شکل گیری الگوی غذایی او می‌شود که در سال‌های بعد نیز ادامه می‌یابد. همزمان با رشد کودک، این مساله هم روی وزن و هم روی سلامت او تاثیرگذار است...

تعداد بازدید: 601
با دادن غذاهای مقوی به کودکتان به عنوان میان وعده، بر روی مواد مغذی که به او می‌دهید تمرکز کنید.

غذایی که به کودکتان می‌دهید و روش ارائه غذا به او، باعث شکل گیری الگوی غذایی او می‌شود که در سال‌های بعد نیز ادامه می‌یابد. همزمان با رشد کودک، این مساله هم روی وزن و هم روی سلامت او تاثیرگذار است. به همین دلیل بسیار مهم است که غذایی که به غیر از وعده اصلی به فرزندتان می‌دهید را تنها یک میان وعده‌ معمولی در نظر نگیرید، بلکه به آن به چشم غذایی کوچک ولی بسیار ضروری نگاه کنید. هر غذای کوچکی که فرزندتان می‌خورد مهم است، پس همیشه تلاش کنید به او غذاهای سرشار از مواد مغذی بدهید و از آبنبات و یا میان وعده‌های شور پرهیز کنید.

وعده‌های کوچک مغذی

یک میان وعده سالم سرشار از مواد مغذی و دارای بافت مناسب برای کودک ۸ تا ۱۰ ماهه شماست. این غذا ممکن است شامل تکه‌های کوچکی باشد که او به تنهایی می‌تواند آن‌ها را بردارد و در دهانش بگذارد. مقدار کمی میوه یا سبزیجات نرم و خرد شده در کنار غذاهای سرشار از پروتئین مانند پنیر یا ماست یک ترکیب فوق‌العاده است. این میان وعده‌های کوچک همه گروه‌های غذایی اصلی را شامل می‌شوند تا در طول روز مقدار مناسبی از مواد مغذی مهم را برای کودکتان فراهم کنند.

۱. غلات
دانه‌ها منابع مهمی از ویتامین‌های گروه B و فیبر هستند. ویتامین‌های گروه B نقش مهمی در متابولیسم بدن دارند و برای سلامت دستگاه عصبی ضروری هستند. فیبر به هضم غذای کودکتان کمک کرده و از یبوست او جلوگیری می‌کند. غلات غنی شده با آهن، بیسکوییت‌های کراکر نرم و برنج، غلاتی هستند که برای کودک ۸ تا ۱۰ شما مناسبند.


۲. گوشت، ماهی و غذاهای پروتئینی
غذاهایی که در این گروه هستند سرشار از پروتئین بوده و همچنین مواد مغذی مهمی مانند آهن را برای کودکتان تامین می‌کنند. پروتئین‌ها به عنوان خشت‌های سازنده برای استخوان‌ها، ماهیچه، پوست و خون عمل می‌کنند و آهن نیز به خون کمک می‌کند تا اکسیژن را به اندام و ماهیچه‌های کودکتان برساند. گوشت مرغ نیز مانند گوشت قرمز دارای پروتئین و آهن است. حبوبات مانند نخودها نیز از منابع مهم غیر گوشتی پروتئین هستند.


۳. لبنیات
لبنیات دارای کلسیم، ویتامین D و پتاسیم است که همه این موارد برای سالم نگه داشتن فرزند شما ضروری هستند. 


کلید واژگان : تغذیه، کودک
منبع : ninisite.com


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.