افتخارات پیوند اعضا در ایران از زبان وزیر بهداشت

چکیده : وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه امروز جمهوری اسلامی ایران در شهرهای مختلف از جمله شیراز، تهران و سایر مناطق کشور یکی از موفق ترین کشورهای منطقه در زمینه پیوند اعضا است. امروز در کشور ۳۲ مرکز پیوند کلیه، ۱۱ مرکز پیوند کبد، ۹ مرکز پیوند قلب، سه مرکز پیوند ریه و دو مرکز پیوند پانکراس فعال هستند.

تعداد بازدید: 102
به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در پیام تصویری خود به هفدهمین مراسم بزرگداشت پیوند اعضا مصادف با روز ملی اهدای عضو، اظهار داشت: پیوند اعضا در ایران به عنوان یک حرکت بزرگ در عرصه های بین المللی می درخشد. تا امروز بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ پیوند اعضا شامل پیوند های کلیه، کبد، قلب، پانکراس، ریه و روده در کشور انجام شده که واقعا اتفاق و افتخار بزرگی است.

وی افزود: سال گذشته حدود ۲۵۰۰ بیمار در کشور از خدمات پیوند اعضا بهره مند شدند که افتخاری برای جامعه پزشکی کشور است گرچه هنوز تعداد پیوند اعضا در ایران بالا نیست اما با پادرمیانی، عشق و پیگیری های مستمر برخی از بزرگان رشد قابل توجهی داشته و بیش از ۶۰ درصد از پیوند ها را از افراد دچار مرگ مغزی شده، انجام می شود که این رقم، قبلا بسیار پایین بود. 

وزیر بهداشت گفت: بنده به عنوان خدمتگزار کوچک همه در وزارت بهداشت، از یکایک افرادی که در این راه پر خیر با علاقه وافر و عاشقانه در این راه گام نهادند و کار را پیش بردند تشکر می کنم و امروز شاهد شکوفایی پیوند اعضا در کشوری هستیم که مردم آن بخاطر کوچک ترین اعمال جراحی، باید به خارج از کشور اعزام می شدند و امروز با ارزان ترین قیمت، با حمایت دولت و پوشش بیمه ای، گرانبها ترین خدمات بهداشتی و درمانی به مردم در حوزه پیوند اعضا انجام می شود. 

وی یادآور شد: در سالهای پر فراز و نشیب به در کنار برخی از بنیانگذاران این حرکت بزرگ و ملی از جمله دکتر نوبخت و دکتر فاضل و خانم دکتر نجفی زاده، خیرین و هیات امنای سازمان های مردم نهاد حضور داشتم و آنها این حرکت بسیار بزرگ و ستودنی را بناد نهادند و امروز خیرات و برکات این حرکات بزرگ را می بینیم.

بنابر اعلام وبدا، نمکی خاطرنشان کرد: بیماری کرونا با همت، غیرت، شجاعت و همدلی همگانی و مشارکت مردم مدیریت شد و در این زمینه به نقاط بسیار خوبی می رسیم و از فاز مدیریت به فاز کنترل رسیدیم و در بیش از ۹۰ درصد از استانهای کشور به فاز مهار این بیماری رسیده‌ایم که این هم نمودی از حرکت بزرگ ملتی است که همواره در روزهای سخت در کنار همدیگر، حماسه آفریدند.


کلید واژگان : پیوند اعضا
منبع : https://www.isna.ir


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.