تاثیر شادی و نشاط بر تقویت سیستم ایمنی بدن چیست؟

چکیده : رئیس دانشکده روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی درباره ارتباط شادی و نشاط با تقویت سیستم ایمنی بدن توضیح داد.

تعداد بازدید: 258
به گزارش بهداشت نیوز:  محمد علی مظاهری رئیس دانشکده علوم تربیتی و روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی درباره چگونگی گذراندن روز‌های کرونایی گفت: همه ویروس‌ها از جمله کرونا کاری که با بدن ما می‌کنند این است که اگر سیستم ایمنی ضعیف باشد برای سلامتی مان خطرناک‌تر است.

او افزود: هرچه سیستم ایمنی بدن قوی‌تر باشد حتی اگر ویروس‌ها وارد بدن هم شوند سیستم ایمنی کار خود را به خوبی در مقابل این ویروس انجام خواهد داد.

رئیس دانشکده روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین و موثرترین کار‌ها برای کاهش تقویت سیستم ایمنی بدن «استرس» است.

مظاهری ادامه داد: روی آوردن به شادی و نشاط و دوری از استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن ما را باتوجه به این روز‌های کرونایی تقویت کند.

او ادامه داد: به اندازه کافی شرایط استرس زا هست و بایستی راه‌ها و روش‌هایی را برای مقابله با استرس ابتدا در خود و سپس در دیگران به وجود آوریم.

رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در این روز‌هایی که مجبور به ماندن در خانه هستیم از آن به عنوان یک مزیت استفاده کنیم و استرس نداشته باشیم بلکه با یک دیگر شوخی کنیم، به تماشای فیلم‌های کمدی بنشینیم و دنبال خبر‌های بد نگردیم.

مظاهری افزود: مطالعه و پیگیری اخبار بد باعث افزایش استرس می‌شود و بالا رفتن استرس به معنای بازکردن دروازه‌های ورودی ویروس به بدن و کاهش توانمندی بدن برای مقابله با این ویروس خطرناک است.

رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: شرایط برای همه استرس زاست و ما هم می‌توانیم این شرایط را کنترل کنیم هم آنرا افزایش دهیم. خیلی از روش‌هایی که با انجام می‌دهیم عملا باعث افزایش استرس خواهد شد.

مظاهری اظهار کرد: اعلام کرده اند که از هم فاصله بگیریم، فاصله یک و نیم متری را رعایت کنیم، هم دیگر را در آغوش نگیریم، به یک دیگر نزدیک نشویم، با هم دست ندهیم، ولی نگفته اند که با یک دیگر مهربان نباشیم و همدلی نکنیم.

او افزود: در این شرایط سخت چیزی که می‌تواند به ما کمک کند و ما به عنوان انسان به آن احتیاج داریم تحت عنوان «همدلی و همدردی» شناخته شده است پس این موضوع را چه با خانواده خود و چه با دیگران فراموش نکنیم.

رئیس دانشکده روان شناسی دانشگاه شهید بهشتی افزود: خوبی شبکه مجازی این است که می‌توان از همه خبردار شد؛ پس با دوری از استرس خبر‌های خوبی بگیریم و همین خبر‌های خوب را به دیگران انتقال دهیم.

مظاهری گفت: خوبی شبکه مجازی برقراری ارتباط است؛ بنابراین از طریق همین شبکه‌ها ارتباط مجازی را جایگزین دیدوبازدید نوروز قرار دهیم.


کلید واژگان : سیستم ایمنی، شادی، نشاط
منبع : https://behdasht.news


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.