از همان ابتدای رابطه حواستان به بدبینی‌ها باشد

چکیده : سلامانه: یکی از افت‌های بزرگ زندگی زناشویی و شکایت‌های مطرح شده در جلسات زوج‌درمانی ؛ بدبینی است. این که زن یا شوهر به یکدیگر اعتماد نداشته باشند و دایما رفتار و گفتار طرف مقابل را زیر ذره بین بگذارند؛ به تدریج صمیمیت رابطه از بین خواهد رفت و زمینه را برای اختلافات پدید خواهد آورد.

تعداد بازدید: 188
سلامانه: یکی از افت‌های بزرگ زندگی زناشویی و شکایت‌های مطرح شده در جلسات  زوج‌درمانی ؛  بدبینی  است. این که زن یا شوهر به یکدیگر اعتماد  نداشته باشند و دایما رفتار و گفتار طرف مقابل را زیر ذره بین بگذارند؛ به تدریج  صمیمیت رابطه از بین خواهد رفت و زمینه را برای اختلافات پدید خواهد آورد.
دکتر نینا سلامت‌بخش روانپزشک و زوج‌درمانگر با عنوان این مطلب در گفت‌وگو با سلامانه گفت: در اینگونه موارد آنچه که اهمیت زیادی دارد؛ تشخیص درست بدبینی توسط روانپزشک خوب است و  از جمله تشخیص‌های مختلفی که در بدبینی قابل ارزیابی است می‌توان به موارد وسواس بدبینی مرضی، اختلال شخصیت پارانویید،  افکار منفی ثانویه به افسردگی و اضطراب بدیینی ثانویه به اختلالات جسمی مانند اختلالات عروقی مغز؛ مشکلات تیرویید، کمبود ویتامین‌ها  و... اشاره کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه بعد از تشخیص نوع بدبینی؛ درمان توسط  روانپزشک آغاز می‌شود ، گفت: در اکثر موارد درمان  دارویی درمان اصلی است و در صورت نیاز از درمان‌های شناختی برای کار کردن روی تفکر بیمار و آموزش کنترل فکر و هیجانات وی استفاده می‌شود .

وی تاکید کرد: روانپزشک با توجه به تشخیص گذاشته شده؛ در حین انجام درمان به فرد آموزش می‌دهد که بر اساس تفکرات خود، اقدامی انجام ندهد و در مورد افکار آزار دهنده در جلسات درمانی‌ صحبت کند. با این آموزش‌ها در طی درمان  دارویی فرد قادر می‌شود تکانه‌ها و  هیجانات ناشی از این افکار را مهار کند و موقعیت‌هایی را که دچار این  افکار می‌شود؛ بشناسد و ارزیابی کند  تا بتدریج با کامل شدن درمان این افکار کم رنگ‌تر شود و فرد زندگی متعادلتری را تجربه کند .

دکتر سلامت‌بخش با تاکید بر اینکه بدبینی می‌تواند اثرات نامطلوبی بر دامنه روابط فردی و اجتماعی  فرد بگذارد، گفت: با توجه به  اینکه بدبینی، ریسک اضطراب و افسردگی و رفتار تکانه‌ای را بالا می‌برد و به دنبال آن باعث افزایش ریسک خودکشی می‌شود و اینکه شدیدا  سطح روابط  زندگی فرد را  تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ توصیه می‌شود حتما برای تشخیص و درمان به روانپزشک مراجعه شود.

وی در پاسخ به این سوال که با همسر بدبین چگونه باید رفتار کرد؟، گفت: از آنجا که رفتار تحریک آمیز باعث می‌شود بیماری فرد تشدید شود، بنابر این  حتی ‌الامکان  باید در رفتار با اینگونه همسران، از  رفتارهایی که باعث  تشدید تفکر بدبینی در آنها می‌شود پرهیز کرد .اینکه فکر کنیم با استدلال کردن و بحث کردن می‌توان باورهای فرد بدبین را ازبین برد؛ امری اشتباه است البته این به معنای پذیرفتن عقاید آنها نیست؛ ولی اصل خنثی بودن نباید نادیده گرفته شود .

این مشاور و زوج درمانگر درنهایت تاکید کرد: با توجه به اینکه بدبینی  ممکن است منشا ژنتیکی یا محیطی یا به دلیل اختلالات اعصاب و روان  باشد توصیه کرد دختران و پسران قبل از ازدواج، حتما اگر هر کدام از طرفین رگه‌های بدبینی را از  طرف مقابل دریافت می‌کند؛ به هیچ عنوان نباید از آن ساده بگذرد. بلکه  در مشاوره پیش از ازدواج این مساله را عنوان کند تا توسط روانپزشک بررسی شود. 


کلید واژگان : زندگی زناشویی
منبع : salamaneh.com


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.