چند نکته مهم در تربیت جنسی کودکان

چکیده : ما با گفتن چند نکته مهم، پیش نیازهای این موضوع را با شما در میان می گذاریم و کندو کاو بیشتر در مورد شیوه آشنا کردن کودکان با مفاهیم جنسی و جنسیتی را به خودتان واگذار می کنیم...

تعداد بازدید: 192
همشهری تندرستی: تربیت جنسی کودکان، با وجود اهمیتی که دارد، یکی از دشوارترین مسئولیتهای والدین است. مسئولیتی که به ندرت مدارس آن را با پدرومادرهاشریک می شوند و رسانه ها هم میلی به ورود به آن حوزه نشان نمی دهند. در چنین شرایطی، طبیعی است که راه و ریز و درشتش در این زمینه را نداشته باشید. تربیت رسم آشنا کردن کودکتان با چنین مفاهیمی را ندانید و حتی آمادگی پاسخ دادن به سوالهای جنسی کودکان، کاری نیست که بعد از خواندن یک مطلب کوتاه از پسش بربیایید اما ما با گفتن چند نکته مهم، پیش نیازهای این موضوع را با شما در میان می گذاریم و کندو کاو بیشتر در مورد شیوه آشنا کردن کودکان با مفاهیم جنسی و جنسیتی را به خودتان واگذار می کنیم

آداب شست وشو
 از سه سالگی، به جای به حمام رفتن با فرزندتان، او را جداگانه به حمام ببرید و درحالی که لباس به تن دارید بشویید. آموزش شست وشوی خود در حمام و توالت را هم می توانید از بعد از چهار سالگی شروع کنید. در این سن فرزندتان با اعضای خصوصی بدنش آشناست و می تواند اهمیت اي شست وشوی شخصی بدنش را هم درک کند

رازهای خوب و بد
با فرزندتان در مورد راز خوب و راز بد صحبت کنید. بگویید که او می تواند رازهای خوب را از والدینش پنهان کند. مثلا این را که برایشان یک کاردستی درست کرده، به آنها نگوید تا در روز تولدشان آنها را غافلگیر کند. اما تاکید کنید که حتما باید رازهای بد را با آنها در میان بگذارد.
برایش توضیح دهید که رازهای بد، رازهایی هستند که نگه داشتن شان حال آدم راناخوش می کند و احساس بدی در ما ایجاد می کند. به فرزندتان بگویید که مهم نیست این راز بد میان او و چه کسی اتفاق افتاده باشد و هر چیزی را که احساس ناخوشایندی را در او ایجاد کرده، باید بدون ترس از واکنش والدینش با آنها در میان بگذارد و مطمئن باشد که در هر شرایطی از حمایت آنها بهره مند می شود.

تولد و رابطه والدین
فرزندتان از حدود پنج سالگی، نسبت به تولد خود و تفاوت رابطه والدین با روابط دیگر، از سوالاتی را مطرح خواهد کرد. در این شرایط به سوالات فرزندتان پاسخ های عجیب ندهید.
خودتان خوب می دانید که بچه ها را لک لک ها نیاورده اند و از طرف دیگر می دانید که نمی توانید واقعیت را با کودک پنج و حتی هفت ساله تان هم در میان بگذارید.
نمی توانید این نکته مهم را نادیده بگیرید که کودکتان ممکن است بیرون از خانه و در فضای همسالان، چیزهایی در این مورد شنیده باشد و در صورت دریافت پاسخ های بی ربط و اشتباه، ممکن است اعتمادش را نسبت به شما از دست بدهد. پس قبل از آن که هر جوابی را به او بدهید،
این سوال را مطرح کنید «نوچی فکر می کنی؟» بگذارید اول کودک تان اطلاعاتش را با شما در میان بگذارد و بعد در سطح همان اطلاعات او را تصحیح کنید. کوتاه، سربسته اما خالی از دروغ به فرزندتان پاسخ دهید و او را درگیر بحثی نکنید که ممکن است به افزایش کنجکاوی و درگیری بیشتر ذهنش منجر شود. یادتان نرود که اطلاعاتی که به فرزندتان می دهید، باید با سن وسطح آگاهی پیشین او همخوانی داشته باشد.

معرفی اعضای خصوصی بدن
 آموزش جنسی کودک از دوسالگی شروع می شود. از دوسالگی شما دیگر در مقابل فرزندتان لباس هایتان را عوض نخواهید کرد و به او با عمل تان یاد خواهید داد که نباید برهنه در خانه راه برود. از حدود سه سالگی به فرزندتان اعضای خصوصی بدنش را معرفی کنید و بگویید که هیچ کس جز والدین و پزشک، آن هم فقط در صورت ضرورت، اجازه نگاه کردن به این اعضای بدن با لمس کردن آنها را ندارد. به فرزندتان اعضای خصوصی بدنش را با نام علمی آنها معرفی کنید و از به کار بردن نام های مستعاری خودداری کنید که ممکن است به کار بردن شان در مطب پزشک یا موقعیت های دیگر، مایه تمسخر او شود.


کلید واژگان : تربیت جنسی، کودک
منبع : fardanews.com


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.