عینک بزنیم یا لنز؟

چکیده : اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بدون عینک نمی‌توانید محیط اطراف را به خوبی ببینید و در دیدن سایر افراد دچار مشکل هستید، حتما تا کنون به چشم پزشک مراجعه کرده اید و در حال حاضر از عینک استفاده می‌کنید. اما استفاده از عینک، مشکلاتی به همراه دارد؛ لذا تصمیم گرفته اید از لنز‌های تماسی استفاده کنید...

تعداد بازدید: 138
تبیان: اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بدون عینک نمی‌توانید محیط اطراف را به خوبی ببینید و در دیدن سایر افراد دچار مشکل هستید، حتما تا کنون به چشم پزشک مراجعه کرده اید و در حال حاضر از عینک استفاده می‌کنید. اما استفاده از عینک، مشکلاتی به همراه دارد؛ لذا تصمیم گرفته اید از لنز‌های تماسی استفاده کنید.
اما باید بدانید که استفاده از هر دوی این ها، معایب و مزایایی دارد که شما می‌توانید با دانستن آنها، انتخاب درستی داشته باشید.

مزایای لنز‌های تماسی
- استفاده از لنز‌های تماسی، دید واضح‌تر و بهتری را نسبت به عینک ایجاد می‌کند.
- با استفاده از لنز، دیگر نیازی به استفاده از عینک و قرار دادن آن بر روی صورت نیست.
- با استفاده از لنز از بروز مشکلات زمینه‌ای ناشی از زدن عینک جلوگیری می‌شود، مانند اثر منشوری عینک، بخارگرفتگی شیشه عینک، مشکلاتی که در اثر فعالیت‌های ورزشی ایجاد می‌شود (احتمال برخورد ضربه به عینک و شکستن شیشه آن و امکان آسیب چشمی شدید)، خجالت کشیدن فرد از زدن عینک به چشم که بیشتر در نوجوانان و کودکان دیده می‌شود.
- استفاده از لنز مشکلاتی مانند کثیفی شیشه عینک و کاهش میزان دید را ندارد.
- استفاده از لنز هیچ گونه سنگینی را به بینی شما وارد نمی‌کند.
- لنز، به دلیل نداشتن جسم خارجی بر روی بینی، با هرگونه فعالیت‌های روزانه شما قابل تطبیق خواهد بود و مانع آن فعالیت‌ها نخواهد شد.
- استفاده از لنز هیچ تغییری در صورت شما به وجود نمی‌آورد و به دیگران این امکان را می‌دهد که چهره واقعی تان را مشاهده کنند.

معایب لنز‌های تماسی
- ممکن است برخی افراد پس از استفاده چند ساعته از لنز‌های تماسی، دچار خستگی چشم شوند.
- پس از استفاده مداوم از لنز‌های تماسی، افراد احساس خشکی چشم می‌کنند (چشم شروع به خشک شدن می‌کند و همین عامل سبب بیشتر شدن احساس خستگی در ناحیه چشم می‌شود)
- یکی از شایع‌ترین معضلات استفاده از لنز‌های تماسی، تمیز نگه داشتن و ضدعفونی کردن لنز‌های تماسی است که در صورت عدم رعایت آنها، با مسائل و مشکلات زیادی از جمله عفونت‌های چشمی مواجه می‌شوید.
- اگر افراد با نحوه قرار دادن لنز در چشم و برداشتن آن آشنا نباشند، احتمال ابتلا به عفونت چشمی، خراشیدگی قرنیه و آسیب‌های چشمی وجود دارد.
- هزینه خرید و نگهداری از لنز‌های تماسی، معمولا گران‌تر از عینک می‌باشد.

اگر افراد نکات بهداشتی را هنگام استفاده از لنز‌های تماسی رعایت نکنند، احتمال ابتلا به بیماری‌های زیر وجود دارد:
ورم ملتحمه
ترک و شکستگی لنز
تحریک قرنیه
مشکلات پلک
سوزش چشم
خشکی چشم
احساس وجود جسم خارجی در چشم
تشکیل رسوبات پروتئینی بر روی لنز

مزایای استفاده از عینک
- عنیک از چشم‌ها محافظت می‌کند، مثلا در برابر وزش باد و گردوخاک.
- هزینه استفاده از عینک کمتر از هزینه خرید و نگهداری از لنز‌های تماسی است.
- هنگام استفاده از عینک احتمال ابتلا به عفونت‌های چشمی کمتر است، زیرا در خارج از چشم قرار می‌گیرد.
- مدت زمان استفاده از عینک بسیار طولانی‌تر از لنز می‌باشد، زیرا لنز‌ها را باید پس از مدتی تعویض کرد و لنز جدید خرید، اما در صورتی که عینک آسیبی نبیند، برای سال‌ها قابل استفاه است.

معایب استفاده از عینک
- استفاده از عینک باعث احساس سنگینی بر روی بینی می‌شود.
- بسیاری از موارد به دلیل کثیفی شیشه عینک، دید فرد کم می‌شود.
- در هوای مرطوب، شیشه عینک بخار می‌کند و دید فرد را کم می‌کند.
- استفاده از عینک در باران و برف بسیار آزاردهنده است و دید فرد را کاملا از بین می‌برد.
- بر روی چهره فرد تاثیر دارد و شکل طبیعی صورت فرد را از بین می‌برد.
- استفاده از عینک برای کودکان بسیار دشوار است و امکان افتادن عینک بر اثر خم شدن سر آن‌ها وجود دارد. عموما کودکان به دلیل جنب وجوش‌هایی که دارند کمتر با عینک کنار می‌آیند.
- استفاده از عینک در کودکان و نوجوانان حس اعتماد به نفس آن‌ها را کم می‌کند، زیرا ممکن است مورد تمسخر همسالان خود قرار گیرند.کلید واژگان : عینک، لنز
منبع : fardanews.com


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.