در خانه لاته آرت خوش طعم درست کنید

چکیده : ظرف خود را قبل از استفاده و اگر وقت داشتید، درون یخچال قرار دهید. یک ظرف سرد، به شما زمان بیشتری برای جوشاندن شیر داده، و احتمال به اصطلاح سر رفتن شیر را کاهش می‌دهد....

تعداد بازدید: 96
سرویس سبک زندگی فردا:  بسیاری از افراد معتقد هستند که درست کردن یک اسپرسو خوب یک هنر است، اما لاته آرت یا هنر طراحی‌های شگفت انگیز با شیر به طرح ایجاد شده با فوم روی اسپرسو گفته می‌شود.به نقل از کادو اگر می‌خواهید خودتان بتوانید لاته آرت را انجام دهید باید سال‌ها تمرین کنید تا در این کار تخصص پیدا کنید.

قسمت اول: تهیه یک فوم (کف) مناسب
مقداری شیر سرد (۳۴ درجه فارنهایت یا ۱ درجه سانتی گراد)، به اندازه کافی برای یک فنجان را داخل یک ظرف شیرجوش بریزید.
ظرف خود را قبل از استفاده و اگر وقت داشتید، درون یخچال قرار دهید. یک ظرف سرد، به شما زمان بیشتری برای جوشاندن شیر داده، و احتمال به اصطلاح سر رفتن شیر را کاهش می‌دهد.
برای دستیابی به یک فوم کامل و مناسب، همیشه از یک دماسنج مایع استفاده کنید. یک دماسنج دقیق می‌تواند به شما کمک کند تا شیر را قبل از آن که بجوشد، از روی اجاق بردارید.
استیم وند یا نازل بخار (steam wand) را در بخش پایین ظرف قرار دهید. دستگاه را روشن کرده، و نازل را تا زمانی که در نزدیکی بالای سطح شیر قرار گیرد، به آرامی بالا ببرید. همان طور که شیر بالا می‌آید، ظرف را پایین ببرید. این کار به گونه‌ای انجام دهید که نازل بخار در حدود ۱ سانتی متر (۰٫۴ اینچ) با فاصله از سطح بالای شیر باقی بماند. شیر باید به یک مایع صاف و مخملی تبدیل شود.
اجازه دهید شیر به دمای ۳۷ درجه سانتی گراد برسد. سپس نازل بخار را در کناره­ی ظرف و داخل شیر قرار داده، و ظرف را طوری قرار دهید که در خلاف جهت عقربه‌ها بچرخد.
شیر را به آرامی و در جهت حرکت عقربه‌های ساعت با نازل بخار به هم بزنید.
این حرکت را تا زمانی که درجه حرارت شیر به ۶۵ تا ۶۸ درجه سانتی گراد برسد ادامه دهید. درجه حرارت شیر در بیشترین مقدار خود می‌تواند تا ۷۱ درجه سانتی گراد (و نه بیشتر) افزایش یابد.
به خاطر داشته باشید: برخی از دستگاه‌های بخار تجاری، شیر را به قدری به سرعت داغ می‌کنند که شما باید به منظور جلوگیری از سر رفتن این مایع، آن را قبل از رسیدن به دمای ۱۰ درجه فارنهایت، از دستگاه جدا کنید. دلیل این امر این است که شیر حتی زمانی که جوشانده نمی‌شود، همچنان به افزایش حرارت خود ادامه خواهد داد.
دستگاه را خاموش کرده و نازل بخار و دماسنج را از درون شیر خارج کنید. نازل را با یک پارچه مرطوب تمیز نمایید.
اجازه دهید که شیر برای چند ثانیه به حال خود باشد. این کار، بافت مخملی تری به آن می‌افزاید.
شیر را با ریتم سریع به هم بزنید. اگر هر گونه حبابی روی آن دیدید، ظرف را چندین بار بر روی کانتر (یا هر سطح محکمی که در اختیار دارید) بکوبید و باز هم شیر را به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه به هم بزنید.

قسمت دوم: اسپرسوی خود را از فیلتر عبور دهید.
برای هر شات اسپرسو، از ۷ تا ۸ گرم اسپرسو استفاده کنید.
با فشار ۴۰-۳۰ پوند بر روی پرتافیلتر (portafilter) خود فشار وارد کنید. برای اکثر افراد بالغ، این مقدار در حدی است که شما می‌توانید با یک دست به پایین فشار وارد آورید.
شات‌های اسپرسوی خود را از فیلتر عبور دهید. یک شات بی نقص، از جنس کرم مانندی برخوردار بوده، و عطر و طعم قهوه ناب را به شما ارائه می‌دهد.
یک شات کامل، در ۲۱ تا ۲۴ ثانیه از فیلتر عبور می‌کند.
شما می‌توانید طول استخراج را با تغییر میزان فشار متوالی بر دانه‌های اسپرسو کنترل کنید. تنها به اندازه لازم بر دانه‌های اسپرسو فشار وارد کنید؛ و به این ترتیب، اسپرسوی شما به آرامی استخراج می‌شود. اگر بیش از حد لازم فشار وارد کنید، اسپرسوی شما با سرعت بیش از حدی استخراج خواهد شد.
شات (های) خود را درون لیوان قهوه و یا ظرف معادل آن بریزید. شیر را به سرعت و نهایتا تا ۱۰ ثانیه بعد به شات خود اضافه کنید. در صورت علاقه، قبل از اضافه کردن اسپرسو، یک شات طعم دهنده نیز به فنجان خود بیافزایید.

قسمت سوم: ریختن هنرمندانه شیر و اسپرسو
سعی کنید یک الگوی گل بر روی اسپرسو ایجاد کنید. این الگوی گل، ساده، زیبا، و نسبتا آسان است:
شیر را با فاصله حدودا یک اینچ (۲ سانتی متر – ۳ سانتی متر) از پایین فنجان به داخل آن بریزید.
هنگامی که فنجان تا حدود نیمه پر شد، ظرف را به آرامی به جلو و عقب تکان داده، و در همان حال، به آرامی به عقب حرکت دهید. طراحی گل به جلو حرکت کرده و فنجان را پر خواهد نمود.
سعی کنید یک الگوی قلبی شکل ایجاد کنید. این الگو نیز نسبتا آسان است، اما باید برای ساخت درست آن مدتی تمرین کنید:
با نزدیک کردن ظرف شیر به قسمت بالای فنجان شروع کرده، و مقداری از شیر را در همان محل بریزید.
ظرف را تا یک اینچ بالاتر برده، شیر را در یک دور دایره‌ای بر روی فنجان ریخته، و مطمئن شوید که ظرف شیر را حرکت دهید، و نه فنجان را.
جریان شیر را در همان محل نگاه دارید، اما همان طور که حرکت دایره‌ای را انجام می‌دهید، ظرف شیر را به عقب و جلو تکان دهید.
هنگامی که شیر شما تقریبا به طور کامل به داخل فنجان ریخته شد، ظرف شیر را بالا ببرید تا قسمت نوک پایین قلب خود را ایجاد نمایید.
طراحی خود را با استفاده از استنسیل یا شابلون، پودر، و فوم شیر تزئین کنید. انجام این مرحله اختیاری است.
برای نوشتن یک کلمه، مانند “عشق” (love)، شکلات شیری را ذوب کرده و با استفاده از یک سوزن به عنوان قلم مو، شکلات ذوب شده را بر روی شیر فومی بکشید.
شما بعد از چند بار تمرین درست کردن اسپرسو و لاته آرت یک متخصص در این کار خواهید شد. درست کردن لاته آرت فقط به صبر و حوصله شما نیاز دارد.کلید واژگان : لاته، سبک زندگی
منبع : fardanews.com


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.