غذای کودک - پوره ها و کرِم ها

چکیده : دستور تهیه پوره سيب زميني ، پوره ي هويج و سيب زميني ، پوره كدو و سيب و ...

تعداد بازدید: 29910
پوره سيب زميني:(7ماهگي)
سيب زميني يك عددكوچك - شيرخشك يك پيمانه - كره يك قاشق مرباخوري
سيب زميني راپوست گرفته وميگذاريم اب پزشود.وقتي كاملا نرم شد همراه كره وكمي شيرخشك به اضافه اب جوش ياابي كه درظرف سيب زميني باقي مانده پوره مي كنيم.

پوره ي هويج و سيب زميني
هويج يك عدد - سيب زميني يك عدد - آب مرغ نصف فنجان - كره يك قاشق مربا خوري - جعفري
هويج و سيب زميني رو ريز ميكنيم و ميزاريم با آب مرغ بپزه در آخر بهش جعفري و كره و اضافه ميكنيم يه مقدار كه قوام اومد ميكس ميكنيم تقريبا بايد حالت خميري داشته باشه.
راستي جعفري رو هميشه آخرين لحظه اضافه كنيد و در زمان پختش در ظرف و ببندين كه ويتامينهاش از بين نره.

پوره كدو و سيب
كدوي زمستاني: دو تا سه قاچ متوسط - سيب: يك تا دو قاچ
قاچ هاي كدو را به دو صورت مي توان پخت. در روش اول مي توان آنها را با كمي آب بخار پز كرد. برخلاف ظاهر سختشان، كدوهاي زمستاني خيلي سريع نرم ميشوند و مي پزند. در روش دوم مي توان آنها را در ظرف مناسب (براي قرار دادن در مايكروفر) گذاشت و درب ظرف را سلفون كشيد. گوشه سلفون را براي خروج بخار آب كمي باز گذاشته و آن را به مدت 5دقيق مي پزيم (بسته به قدرت مايكروفر اين زمان متفاوت است). مغز كدو را بعد از پخت از پوست جدا كرده و له مي كنيم. قاچ سيب پوست كنده را هم با رنده ريز مي كنيم و به كدو اضافه مي كنيم و ميدهيم دلبندمان نوش جان كند! البته ميتونيد كمي كره وشير هم اضافه كنيد.

پوره بـه:(6 ماهگي)
به پوست گرفته شده 4تكه كوچك - كره 1 ق چايخوري - شير 10cc
ابتدا تكه هاي به را با مقداري آب به مدت 30 دقيقه كاملاً بپزيد سپس مانند همهء پوره ها تكه هاي به را له كرده با شير وكره مخلوط كرده و به ني ني ميدهيم.
ميتوان آبي را كه در آن به را پخته ايم نگه داريم ودر غذاهاي ني نيا بريزيم عطر خوبي به غذا ميده.
نوع ديگر دسر ها و كرمها

كرم سيب: (6ماهگي)
آرد برنج 1 قاشق غذاخوري - سيب ( به يا گلابي) متوسط 1 عدد - آب 1 فنجون
آرد برنج و آب را مخلوط كنين و بزارين روي حرارت و نصف يه سيب رو پوست بكنين و رنده كنين و بريزين توش و بزارين 1 ربع كه كاملا بپزه و نرم بشه.
نكته1: گلابي حاوي ويتامين اي و ث و همچنين داراي كلسيم، آهن، منيزيم و روي است.يكي از خواص گلابي خاصيت ملين بودن آن است و دانه‌هاي ريزي كه در موقع خوردن گلابي احساس مي‌كنيد، براي دفع مواد زائد مفيد مي‌باشند.
نكته2:به داراي ويتامين A و B بوده و داراي آهك و تانن است. همچنين ملين بسيار خوبي است.

كرم ذرت: (7ماهگي)
آرد برنج 1قاشق غذاخوري - ذرت پخته 1 قاشق غذاخوري - آب 1 فنجون
مواد بالا رو بريزين توي ظرف و بزارين روي حرارت و حدود 15 دقيقه بزارين و مرتب هم بزنين كه خوب بپزه. بعد از پختن هم با هر وسيله اي داشتين لهش كنين و بدين به ني ني خوشگلتون نكته1: ذرت داراي مقدار بسيار خوبي از ويتامين A ؛ كلسيم و پتاسيم و فسفر ميباشد

كِرِم خرما: (8ماهگي)
آرد برنج 1 قاشق غذاخوري پر - خرماي پوست كنده 1 عدد - آب 1 فنجون
آرد و آب رو بريزين توي ظرف و بزارين حدود 10 دقيقه بجوشه. بعد خرماي پوست كنده رو بريزين توش و له كنين و 5-6 دقيقه ي ديگه هم بزارين بمونه تا كاملا بپزه و نرم بشه. بعدش بزارين يه كم خنك بشه و به ني ني خوشگلاتون بدينکلید واژگان :
منبع : دکتر شاهین نریمان، متخصص کودکان و فوق تخصص نوزادان


کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.