تب کودکان

تب کودکان یکی از علل نگران کننده برای والدین است و والدین از بروز حمله تشنج در زمینه تب نگران هستند. بی شک علل تب بدون معاینه کامل قابل بررسی نمی باشد و پس از کنترل آن در حد قابل قبول بایست در اولین فرصت مراجعه تا بررسی گردد تا چنانچه علت باکتریال باشد آنتی بیوتیک با توجه به نوع و مکان عفونت تجویز یا اگر ویروسی است از مصرف بی مورد آنتی بیوتیک اجتناب گردد. جهت درمان تسکینی ابتدا باید از پاشویه و تن شویه با آب ولرم ( نه سرد و نه گرم) سود جست و سپس از داروی استامینوفن بر اساس وزن کودک استفاده کرد.در صورت عدم پاسخ مناسب به استامینوفن اگر منعی نباشد می توان با تجویز پزشک از شربت بروفن استفاده و در اولین فرصت در اورزانس کودک را مورد بررسی قرار داد. چنانچه در معاینه کودک نکته پاتولوژیکی نباشد باید عفونت ادرار را مد نظر داشت. دز مناسب استامینوفن: - تب نوزادان یعنی 28 روز اول زندگی بررسی جدی و سریع نیاز دارد و دارو ندهید. - از سن یکماه تا یکسال می توان از قطره استامینوفن به میزان دو برابر وزن تعدا قطره هر 4تا6 ساعت استفاده نمود. - از یکسالگی تا 4 سالگی براساس وزن از شربت استامینوفن 5 تا 6 سی سی هر 4 تا 6 ساعت می توان استفاده کرد. - در کودکان با وزن بالای 18 کیلو می توان از از نصف تا سه چهارم قرص325 استفاده نمود. توجه شود که پاراستامول، تاینلول، تایلوفن، کالپول اسامی دیگر استامینوفن هستند و نوروفن و ادویل نام دیگری برای بروفن می باشند. در تب شدید جهت پیشگیری از تشنج داروی دیازپام با تجویز پزشک ضروری خواهد بود. دگزامتازون عضلانی فقط در شرایط بسیار خاص و فقط با نظر پزشک مجاز خواهد بود چرا همانطور که اثر درمانی دارد می تواند روند بهبود را به تاخیر بیاندازد، پس خودسرانه استفاده نکنید.

سرفه

سرفه در حقیقت یک مکانیسم دفاعی بدن جهت جلوگیری از ورود ترشحات که بعضا چرکی است به داخل ریه ها می باشد. شما گاهی تجربه کرده اید که هنگام غذا خوردن دانه ای برنج اگر به سمت نای برود دچار سرفه مکرر می شوید پس سرفه می تواند کمک کننده باشد و نباید همیشه آن را مهار کرد. علل سرفه براساس سن بسیار متفاوت و درمانهای مختلفی را می طلبد. از علل آن می توان: آلرژی، ویروسها، آسم کودکان، بیماری راه هوایی واکنشی، باکتری ها، واکنش به دود اسپند، استفاده از مواد شوینده معطر برای استحمام یا شستن لباسها، مصرف زود هنگام مواد غذایی برای شیرخواران، مصرف مرکبات در سن زیر یکسال و ریفلاکس گوارشی، افتادن جسم خارجی در ریه مثل دانه میوه یا اشیا در دسترس کودک درمان سرفه فقط وفقط بر اساس معاینه و یافته های فیزیکی است و درمان بدون معاینه عواقبی از جمله تشدید حملات را به همراه خواهد داشت

اسهال

اسهال دفع بیش از حد و همراه با ازدست رفتن قوام مدفوع می باشد. بر اساس شرح حال که: رنگ مدفوع چیست؟ دفعات آن بیشتر شده یا حجم آن؟ آیا بوی مدفوع تغییر دارد؟ آیا نمای آبکی دارد یا خلطی و لجنی؟ آیا خون دیده می شود یا نه؟مدت اسهال؟آیا در شیرخواران با قرمزی و آسیب پوست در ناحیه پوشک همراه است؟ بر این اساس علت احتمالی قبل آزمایش مدفوع مشخص و اقدام درمانی انجام میگردد. اساس درمان در اسهال جبران مایع از دست رفته است تا بدن با کم آبی مواجه نگردد و منجر به سرم درمانی نشود. از آنجاکه اغلب علل اسهال ویروسی است ارزیابی بدن از نظر کم آب شدن و نیاز به سرم ضروری است لذا تا انجام این ارزیابی از محلول ORS و پودر پلانتاژل استفاده کرده و از مصرف هر گونه مایع قنددارنظیر آب قند و آب میوه اجتناب کنید. جهت التهابات پوستی از پماد زینک اکسید و موارد شدیدتر از کالاندولا استفاده و در موارد شدیدتر حتما با مشورت پزشک اقدام نمایید. هربار اسهال با ازدست رفتن حدود 100گرم وزن بدن همراه و با بی اشتهایی شدید همراه است.

استفراغ

استفراغ از علل بسیار شایع مراجعات و نگرانی والدین است که با بی اشتهایی کودک همراه بوده و همانند اسهال منجر به کم آبی بدن و از دست رفتن وزن میگردد. استفراغ علاوه بر نمای نگران کننده آن گاها در مواردی مثل ریفلاکس می تواند با آسپیراسیون یا همان برگشت اسید به سمت ریه ها همراه باشد. علل آن بسیار متفاوت است: ویروس ، باکتری ، آلرژی غذایی، ریفلاکس گوارشی ، خلطهای سرماخوردگی، مصرف ماده غذایی فاسد، طعم بد دارو یا عارضه دارویی، مننژیت و... داروهای رایج که در درمان استفاده میشوند که بهتر است با نظر پزشک باشد: متو کلوپرامید یا همان پلازیل ، آنتی هیستامین ها ، اندانسترون یا دمیترون. دارو بر اساس سن ، وزن ، و ماهیت بیماری و اینکه آیا بیماری فاویسم وجود دارد یا خیر تجویز میگردد. توجه داشته باشید داروی متو کلوپرامید در بیماری نقص آنزیمی G6PD یا همان فاویسم ممنوع است و عواقبی را به همراه دارد لذا قبل مصرف آن از وضعیت غربالگری بدو تولد فرزند خود مطلع باشید. میزان مصرف موقت داروی متوکلوپرامید تا رسیدن به پزشک،هر 8 ساعت نصف وزن تعداد قطره متوکلوپرامید است. در هنگام بروز استفراغ بررسی وجودعلایم همراهی نظیر سفتی گردن، تب، اسهال،سرفه،ضروری است.

آبریزش بینی

وجود ترشحات بینی که می توانند شفاف یا شبز رنگ باشند تنفس را به ویژه هنگام خواب برای کودک دچار مشکل میکنند. در چنین شرایطی بدون نیاز به معاینه از قطره های کلرور سدیم که با نامهای مختلفی در داروخانه ها عرضه میگردند می توان استفاده کرد. باید توجه داشت که قطره های دارویی نظیر بتامتازون، فنیل افرین و ... حتما باید با نظر پزشک باشد چراکه همانگونه که بازکننده مجاری بینی هستند می توانند در مصرف بیش از حد آسیب زا باشند و بیماری رینیت ناشی از دارو را ایجاد نمایند،لذا از مصرف خودسرانه آن اجتناب کنید که گاها با کیپی طولانی بینی مواجه خواهید شد. توجه داشته باشید که صرف رنگی بودن ترشحات بینی دلیلی برای شروع آنتی بیوتیک نیست.کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر شاهین نریمان می باشد.